Todeks İnternet Cüzdanı Nedir?

Dijital paraların her geçen gün daha da yaygınlaştığı günümüzde, internet cüzdanlarını da güvende tutmak oldukça önemli bir konu haline geldi. Dijital ortamda hackerların saldırılarına uğrayabilen internet cüzdanları, farklı farklı çeşitleriyle karşımıza çıkıyorlar. Bu yazımızda internet cüzdanlarını ve cüzdan çeşitlerini ele alacağız.

Thodex Kripto Para Cüzdanı ve Türleri

Thodex Kripto para cüzdanı, dijital paraları özel anahtar ile saklamaya yarayan cüzdanlar olarak bilinir. Thodex Kripto para cüzdanlarının farklı çeşitleri bulunur. Genel olarak kripto para cüzdanları dörde ayrılır.

  1. Masaüstü Cüzdanı

Masaüstü cüzdan, adından da anlaşılacağı üzere, bilgisayarınızın masaüstünde bulunan cüzdanlardır. Bu cüzdan sayesinde para alım satım işlemlerinizi yapabilir ve dijital paralarınızı kontrol edebilirsiniz. Masaüstü cüzdanı Bitcoin Core ile otomatik olarak oluşur. Yine bu cüzdan tipi Windows, Linux ve Mac işletim sistemlerine kullanılmasıyla öne çıkar.

  1. Mobil Cüzdan
  2. Çevrimiçi (Online) Cüzdan

Mobil cüzdan cep telefonunuzda ve tabletinizde kullanabileceğiniz internet cüzdanınızdır. En önemli özelliği taşınabilir olmasıdır. Masaüstü cüzdanları oldukça kullanışlı olsa da, taşınması zor olduğundan her zaman kullanılmamaktadır. Bu tip bir durumda mobil cüzdan kullanıcıların işini rahatça görebilir. Bir mağazada alışveriş yapıp, ödemeyi Thodex Bitcoin aracılığıyla ile yapacaksanız, mobil cüzdanlar oldukça işinize yarayacaktır. Mobil cüzdanlar diğer cüzdanlara göre oldukça basit bir yapıya sahiptir. Mobil cüzdan uygulamaları, Bitcoin’in tam sürümünü kullanmazlar. Zira gelen bilgiler telefonların hafızasına sığmayacak kadar büyüklerdir. Mobil cüzdanlar SPV ile ödeme işlemi gerçekleştirirler. Bu tip cüzdanlar web tabanlı cüzdanlar olarak karşımıza çıkar. Cüzdanınızı web sitesi aracılığıyla kontrol eder, dijital paralarınızı burada saklarsınız. Çevrim içi cüzdanlar ayrıca masaüstü cüzdanlar ile birlikte senkronize bir biçimde çalışma özelliğine de sahiptirler. Bu sebeple oldukça kullanışlıdır. Web tabanlı cüzdanların en önemli özelliği hiç kuşkusuz her yerden ve her cihazdan bağlanılabilme özelliğine sahip olmasıdır. İstediğiniz her noktadan cüzdanınıza ulaşmak çok iyi bir seçenek gibi görünse de bir takım dezavantajları da söz konusudur. Kullanım esnasında yapılabilecek hatalar, web sitesine sahip olan kişinin cüzdanınızı ele geçirmesine neden olabilir. Bu nedenle web tabanlı cüzdan kullanırken konu hakkında etraflıca araştırma yapmak ve bilgi sahibi olmakta fayda vardır.

  1. Donanım Cüzdanları

Bu tip Coin cüzdanları, üçüncü şahıslara paralarını emanet etmek istemeyen kişiler için tasarlanmıştır. Ayrıca yanınızda taşıyabilmeniz için tasarlanan bu cüzdanlar, henüz çok yaygın olmasa da yaygınlaşması muhtemel olan cüzdanlar arasında yer almaktadır. Donanım cüzdanlarını bir harici disk ve flash disk şeklinde hayal etmek mümkündür. Zira mantık olarak buna benzemektedirler. Hem kolayca taşınabilmesi hem de hacklenme riskinin az olması sebebiyle, birçok insan tarafından ilerleyen yıllarda tercih edilmesi olağandır.

Todeks Offline Cüzdan Nedir?

Offline cüzdanlar, paralarını hacklenme ihtimali olmayan offline ortamda tutmak isteyen kişiler ve kurumlar için tasarlanmıştır. Bu tip cüzdanlara “soğuk cüzdan” da denmektedir. Özellikle Thodex kripto para borsalarının sıklıkla kullanmış olduğu bu sistem, son derece yaygın bir sistem olarak öne çıkar.

Soğuk cüzdanların en önemli özelliği hacklenme ihtimalinin düşüklüğüdür. Zira geçmişte borsaların hacklenmesi gibi üzücü olaylar yaşanmıştır ve borsalar batmış yatırımcılar da paralarını kaybetmişlerdir. Bunun önüne geçebilmek adına borsalar soğuk cüzdan yöntemini kullanırlar. Hatta bazı Thodex kripto para borsaları birden fazla soğuk cüzdan kullanarak, güvenliği daha da arttırma niyetindedirler. Offline cüzdanlar, internete bağlı olmadıklarından güvende olsalar da, bilgisayarın ya da telefonun kaybolması ve çalınması durumunda yine risk altındadırlar. Bu nedenle yapılacak en iyi şey offline olmasına bakmaksızın offline cüzdanlarınızı şifre ile koruma altına almak olacaktır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir